شمالبرگ ShomalBarg.ir

میزبانی موزه ملی دفاع مقدس گیلان از شهدای گم نام

میزبانی موزه ملی دفاع مقدس گیلان از شهدای گم نام

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، با اعلان اینکه موزه دفاع مقدس گیلان میزبان شهدای گم نام خواهد بود، عنوان کرد: یادمان شهدای گم نام در مرکز پروژه قرار دارد که بعنوان شناسنامه کار است.


سرهنگ حسین مصطفی پور در جلسه هیئت امنای مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان، با اعلان اینکه مردم گیلان هشت هزار شهید و ۲۴ هزار جانباز و ۲۶۰۰ آزاده و ۹۷ هزار رزمنده دوران دفاع مقدس دارند، عنوان کرد: شهدای گیلانی نقش برجسته ای در دوران دفاع مقدس داشتند و رهبر انقلاب از آنان بعنوان ستارگان درخشان یاد کردند.
وی با تاکید بر لزوم معرفی دستاوردهای شهدا و رزمندگان گیلانی دوران دفاع مقدس به مردم پس از جنگ، اضافه کرد: سه دهه از دفاع مقدس فاصله داریم و نسل جوان و نوجوان شهدا و رزمندگان را ندیده است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان، با اشاره به شروع عملیات اجرائی راه اندازی موزه دفاع مقدس گیلان از اردیبهشت ۹۹، افزود: با همکاری سپاه قدس گیلان ۱۰ هکتار زمین جهت راه اندازی موزه تعریف شد و پروژه را در سه فاز طراحی کردیم.
مصطفی پور، از پیشرفت ۷۰ درصدی فاز نخست موزه دفاع مقدس گیلان شامل ساختمان اسناد و کتابخانه آگاهی داد و اشاره کرد: در فاز دوم ساخت آمفی تئاتر ۶۰۰ نفره و نمازخانه در دستور کار قرار دارد.
وی با اعلان اینکه موزه دفاع مقدس گیلان میزبان شهدای گم نام خواهد بود، عنوان کرد: یادمان شهدای گم نام در مرکز پروژه قرار دارد که بعنوان شناسنامه کار است. همین طور ۹۰۰۰ مترمربع فضای گالری تعریف کردیم تا محتوای موزه در معرض دید عموم مردم قرار گیرد.
مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، با اشاره به راه اندازی دریاچه ۸۰۰۰ مترمربعی جهت طراحی عملیات های آبی - خاکی نیروی دریایی ارتش و سپاه، اشاره کرد: این محوطه با برخورداری از شناورهای ارتش فضای خوبی را در موزه ایجاد می کند. همین طور یک نمایشگاه باز همراه با سردیس فرماندهان شهید گیلانی طراحی کردیم تا مکانی برای برگزاری نمایشگاه های دفاع مقدس دستگاه ها باشد.
وی از استقرار ادوات جنگی همچون توپ و تانک در جای جای موزه آگاهی داد و اظهار نمود: سرلشکر خلبان شهید «علی اقبالی» یکی از شهدای برجسته استان گیلان است که در اولین روزهای جنگ خسارات سنگینی را بر دشمن تحمیل کرد و در نهایت با بی رحمی به شهادت رسید پس امیدواریم با نصب یک فروند هواپیمای اف - پنج بتوانیم نقشی در معرفی این شهید خلبان به مردم ایفا نماییم.
مصطفی پور، با اعلان اینکه موزه دفاع مقدس گیلان با نگاه به المان های بومی و محلی طراحی خواهد شد، اظهار داشت: موزه دفاع مقدس گیلان تحت عنوان موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گیلان به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، ادامه عملیات اجرائی موزه مذکور را نیازمند ردیف ملی دانست و اشاره کرد: نیازمند محتواسازی هستیم و در این راستا دست نیاز به سوی نیروهای مسلح و دستگاه های فرهنگی استان دراز می کنیم تا اسناد و یادگاری های دفاع مقدس خودرا به موزه انتقال دهند.
منبع:

1400/03/02
12:52:57
5.0 / 5
944
تگهای خبر: دریا , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg