شمالبرگ ShomalBarg.ir

بی عارضه بودن تزریق واكسن ایران - كوبا

بی عارضه بودن تزریق واكسن ایران - كوبا

مازندران رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت از نبود عارضه در هموطنانی که واکسن ایران کوبا را تزریق کردند آگاهی داد.


دکتر محمدمهدی گویا در حاشیه بازدید از سایت تزریق واکسن ایران کوبا در دانشگاه علوم پزشکی بابل، اشاره کرد: یکی از مدرن ترین واکسن های دنیا در مرحله کارآزمایی قرار دارد و تا حالا بیش از 12 هزار نفر در هشت شهر تزریق کردند که حتی یک عارضه هم در این افراد گزارش نشده است.
وی با اشاره به شروع سیر نزولی پیک چهارم همه گیری کرونا در کشور، اظهار داشت: خوشبختانه موارد بیماری در حال کم شدن است اما این هنوز نگرانی ما رو برطرف نکرده و بایستی کارهای زیادی صورت بگیرد تا اطمینان حاصل شود و وضعیت ما به یک وضعیت با ثبات تبدیل گردد.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت افزود: مهم ترین ابزاری که در این دنیا برای مقابله با این بیماری وجود دارد واکسیناسیون است و تا وقتی جمعیتی به اندازه ۷۰ درصد کل کشور را واکسینه نکردیم نمی توانیم اطمینان پیدا نماییم که بیماری در کشور تحت کنترل در آمده است.
گویا بیان کرد: نمونه های جدید این ویروس وقتی در دنیا شناسایی می شوند هر کدام به نوع خود در دنیا نگرانی بیشتری ایجاد می کنند چونکه اینگونه های جدید ممکنست چند خاصیت داشته باشند بنا بر این به آن گونه های نگران کننده گفته می شود.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: خاصیت جهش های جدید ویروس کرونا، قدرت سرایت بالا نسبت به ویروس اصلی است و همین طور ممکنست جهش های جدید به واکسن مقاوم باشند و واکسن روی آنها موثر نباشد.
گویا بیان کرد: خوشبختانه واکسنی که در دست ساخت انستیتو پاستور هست به شکلی است که می تواند با گونه های جدید روبرو شود و حتی در مقابل جهش هایی که در آینده رخ خواهند داد به سرعت قابل باز مهندسی هستند و میشود واکسن را تغییر داد تا گونه جدید را هم تحت پوشش قرار دهد.
وی ادامه داد: این را بدانیم که واکسن به تنهایی مانع همه گیری نیست و مردم باید علاوه بر واکسینه شدن نکات بهداشتی هایی که تا بحال سفارش شده را نیز حتما رعایت نمایند و خصوصا این گردهمایی ها و جمع شدن ها را مدیریت کنند به ویژه ظرف روزهای آینده نا انشاالله اتفاق جدیدی رخ ندهد.
گویا با اشاره به این که نگرانی های ما در مورد بیماری کووید ۱۹ کماکان بجای خود باقی است، اظهار داشت: هنوز پیک چهارم را به طور کامل پشت سر نگذاشتیم و افزایش مسافرت ها، ترددها و گردهمایی نگران کننده است.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: در صورت عدم رعایت نکات بهداشت را در وضعیت فعلی امکان این که این بیماری برگردد بسیار زیاد است.1400/02/24
22:23:36
5.0 / 5
1340
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg