شمال برگ ShomalBarg.ir
سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا اعلام كرد

نحوه واكسیناسیون كرونا برای ایرانی ها فاقد كارت ملی

نحوه واكسیناسیون كرونا برای ایرانی ها فاقد كارت ملی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح برنامه وزارت بهداشت جهت واکسیناسیون کرونا برای ایرانی ها فاقد شناسنامه و کارت ملی، اظهار داشت: در این حوزه مقرر شد از جانب وزارت کشور به این افراد یک کد تعلق بگیرد که ما بتوانیم این کد را بعنوان کد فرد میهمان در سیستم نظام سلامت مان ثبت نماییم.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در نشستی مجازی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره وضعیت واکسیناسیون ایرانی ها فاقد شناسنامه یا کارت ملی، اظهار داشت: در زمینه افراد فاقد کد ملی، بحث اتباع خارجی مطرح می شود که موضوعی متفاوت بوده و سیاست های دنیا هم در برابر اتباع خارجی کاملا متفاوت می باشد. ما در زمینه واکسیناسیون اتباعی که در ایران هستند، درخواستی به مجامع بین المللی عرضه کرده ایم. بدین سان که بعنوان مثال اگر مقرر است سهمیه واکسنی فرضا از جانب کووکس، در اختیاری کشوری قرار گیرد که بعضی از اتباعش در ایران زندگی می کنند، مقداری از سهمیه را به ما تحویل دهند و ما در این صورت می توانیم تمام خدمات تزریق واکسن، مراقبت و... را به صورت مجانی برای این افراد انجام دهیم. در این حوزه منتظر پاسخ این مجامع هستیم.
نحوه واکسیناسیون ایرانی ها فاقد کارت ملی و شناسنامهمعاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: درباره ایرانی ها فاقد شناسنامه و کارت ملی که البته تعدادشان خیلی زیاد نیست، قرار شد با هماهنگی وزارت کشور اقدام نماییم. به صورتی که از جانب وزارت کشور به این افراد یک کد تعلق بگیرد که ما بتوانیم این کد را بعنوان کد فرد میهمان در سیستم نظام سلامت مان ثبت نماییم و هیچ مشکلی در این حوزه برای ایرانی ها فاقد کارت ملی وجود ندارد.
ماجرای تزریق واکسن کرونا برای کاروان المپیکی و پاراالمپیکی ایرانوی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره تزریق واکسن کرونا به برخی از کادر اجرایی و ورزشکاران عازم مسابقات المپیک علیرغم اعلام کمیته بین المللی المپیک در خصوص الزامی نبودن واکسیناسیون برای حضور در این مسابقات، اظهار داشت: ذیل سند ملی واکسیناسیون، کمیته ای وجود دارد که موارد بسیار بسیار استثنائی و اورژانس کشور را بررسی می کند. بعنوان مثال در بحث پاراالمپیک، خیلی از کشورها به ورزشکاران پاراالمپیک شان واکسن تزریق کرده اند و وقتی ورزشکار پاراالمپیکی ایرانی ما که به آنجا می رود، اگر واکسینه نشده باشد، او را به علت عدم واکسیناسیون ایزوله می کنند. حال امکان دارد ورزشکاری که یکسال زحمت کشیده و می خواهد برای کشور افتخار کسب کند، جایی کرونا بگیرد و تستش هم مثبت شود، که در این صورت او را برمی گردانند. ضمن اینکه تعداد همه اینها بالغ بر ۱۲۰ نفر بود که به آنها واکسن زدند و عده ای هم بعنوان مراقب با این افراد می روند که برخی از آنها هم واکسینه شدند که فکر می کنم که همه اینها زیر ۲۰۰ نفر بودند که به آنها واکسن کرونا تزریق شد. به هر حال در سند ملی استثنائات هم پیشبینی شده است.
رییسی اظهار داشت: ازاین رو هم به برخی از ورزشکاران المپیک و هم پاراالمپیک واکسن کرونا بر این اساس تزریق شد. ان شاءالله آنقدر واکسن به دست مان می رسد که بتوانیم به همه افراد واکسن تزریق نماییم.
فعلا برنامه ای برای واکسیناسیون سنین زیر ۱۸ سال نداریموی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال، اظهار داشت: فعلاً هیچ برنامه ای برای واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال نداریم. چونکه فعلاً واکسن تایید شده ای برای زیر ۱۸ سال ها وجود ندارد. البته باید توجه کرد که زمانیکه شما ۷۰ درصد جمعیت را واکسینه کنید، به ایمنی جمعی خواهیم رسید. ازاین رو در این صورت حتی اگر افراد زیر ۱۸ سال را هم واکسینه نکنیم به آن ۷۰ درصد خواهیم رسید.
رییسی درباره تزریق واکسن به برخی افراد در تماس با بیمارستان ها، اضافه کرد: در فاز یک تعریف شده بود که افرادی که مستقیما با بیمارستان سروکار دارند و همچون بحث پسماندهای بیمارستانی، آنها را باید واکسینه می کردیم.
وی همینطور درباره تزریق واکسن کرونا به دانشجویان بالینی هم اظهار داشت: برای دانشجویان بالینی هم باردیگر واکسن توزیع کردیم تا واکسیناسیون شان صورت گیرد.
رییسی درباره صدور کارت واکسن کرونا برای افرادی که این واکسن را تزریق کرده اند، اظهار داشت: هر فردی که واکسن تزریق کرده، ما در سامانه مان گواهی الکترونیک آنرا داریم. برنامه آینده مان هم این است که هر فردی هم از ما استعلام بگیرد، به صورت الکترونیک پاسخ را می دهیم. اگر هم کسی گواهی کاغذی بخواهد، باید پس از اینکه دوز دوم را زد و به سطح ایمنی رسید، اقدام نماید و ما هم باید جاهایی را معرفی نماییم تا بتوانیم آن گواهی را به صورت پرینت با مهر برجسته یا هولوگرام به او تحویل دهیم.
تامین ماهانه ۹ میلیون دُز واکسن از مردادماه به بعدوی همینطور اظهار نمود: ما از تیر ماه به بعد حدود هفت میلیون واکسن خواهیم داشت. بر این اساس از مرداد هفت میلیون واکسن کرونا از برکت خواهیم داشت و ۱.۵ تا دو میلیون هم از سایر واکسن ها. بدین سان از مرداد ماه ماهیانه حدود ۹ میلیون واکسن به دست ما خواهد رسید که بر این اساس از مرداد ماه تا آخر سال حدود ۵۵ تا ۵۶ میلیون دوز واکسن تأمین خواهد شد که حداقل گروه های هدف مان دوز اول واکسن را تزریق خواهند کرد و و ۱۰ تا ۱۵ میلیون هم دوز دوم را خواهند گرفت.
افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور از تیرماهرییسی اظهار داشت: ازاین رو گرچه ما مقداری دیر واکسیناسیون را شروع کردیم آن هم به علت اینکه واکسن دیر به دست مان رسید، اما با سرعت خوبی واکسیناسیون را از اواخر تیر ماه ۱۴۰۰ ادامه خواهیم داد.
پیشنهاد وزارت بهداشت برای محدودیت ها و تعطیلی های کروناییرییسی همینطور در پاسخ به سوالی درباره تعطیلی ادارات هم اظهار داشت: یکی از پیشنهادات اصلی ما که مقرر است در جلسه با رئیس جمهور مطرح شود، این است که به جای اینکه گاها چهار هفته تعطیلی نیم بند نماییم، یک هفته تا ۱۰ روز با شرایطی که وزارت بهداشت پیشنهاد می دهد، همه جا را تعطیل نماییم به جز موارد ضروری که اعلام کردیم.1400/02/16
18:52:20
5.0 / 5
1168
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg