شمال برگ ShomalBarg.ir

راه اندازی سامانه چوب در كشور

راه اندازی سامانه چوب در كشور

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگلها ضمن اشاره به راه اندازی دو سامانه چوب و پاسخ دهی به استعلامات اراضی اظهار داشت: این اقدام در جهت شفاف سازی انجام شده است و مردم می توانند با اپلیکیشن هایی که در این خصوص طراحی شده است، تخلفات را به ما گزارش دهند.میثم حسینی لر در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به راه اندازی سامانه چوب در سازمان جنگلها اظهار نمود: کلیه ادارات منابع طبیعی برای صدور مجوز قطع درختانی که در قالب طرح زارعت چوب کاشته شده اند باید بوسیله این سامانه اقدام نمایند. از طرف دیگر فرآیند قطع، بهره برداری و حمل چوب درختان بوسیله این سامانه قابل مشاهده و بررسی است و کسی اجازه ندارد که خارج از این سامانه مجوزی برای قطع درختان صادر کند.
پلاک خودرو های بدون مجوز حامل چوب را گزارش دهید
وی با اعلان اینکه پلاک خودروهایی که مجوز حمل چوب را دارند نیز در سامانه چوب ثبت شده است، اشاره کرد: ما درحال راه اندازی اپلیکیشی مردمی دراین زمینه هستیم بدین سبب اگر مردم در راه جاده و... خودرویی را دیدند که درحال حمل چوب است می توانند بوسیله این اپلیکیشن پلاک خودرو را چک و بررسی نمایند که آیا این خودرو مجوز حمل چوب دارد یا خیر؟ اگر پلاک خودرو در سامانه تعریف نشده بود، فرد می تواند بلافاصله موضوع را به سامانه های تلفنی ۱۳۹ و ۱۵۰۴ اعلام کند.

به گفته مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اپلیکیشن چوب تا اوایل خرداد ماه بصورت عمومی منتشر می شود و در دسترس افراد قرار خواهد شد.
راه اندازی سامانه پاسخ دهی به استعلامات اراضی
حسینی لر در ادامه با اشاره به اینکه سامانه استعلامات نیز در سازمان جنگلها به راه افتاده است، اظهار داشت: مسئولیت حفاظت از ۸۳ درصد از عرصه های کشور برعهده سازمان جنگلها است. قبل از این تمامی استعلامات از ما برای دریافت زمین یا استخراج از معادن بصورت دستی و با نامه نگاری های کاغذی صورت می گرفت که مشکلات خاص خودرا داشت. درحال حاضر با راه اندازی سامانه پاسخ دهی به استعلامات اراضی، شفافیت های لازم در این زمینه به دست آمده است.

وی افزود: اگر از ادارات کل منابع طبیعی در استانها درباب معدن، ساخت و ساز و... استعلام شود و آن اداره ظرف دو ماه به استعلام واصله جواب ندهد به منزله پاسخ مثبت تلقی می شود و دستگاه های اجرائی و یا افراد می توانند کار خودرا انجام دهند. گاهی اوقات مامور منابع طبیعی عنوان می کرد که استعلام به اداره کل نیامده است و در حقیقت این استعلامات دستی و نامه نگاری های کاغذی شرایط را پیچیده می کرد.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اعلان اینکه راه اندازی سامانه پاسخ دهی به استعلامات اراضی سبب ایجاد شفافیت لازم در این خصوص می شود و در آن می توان تمامی استعلامات و پاسخ های داده شده را مشاهده کرد، اشاره کرد: علاوه بر این با چنین اقدامی مراجعه های حضوری کاهش خواهد یافت چونکه برمبنای قانون برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات مکلف است که سالانه ۱۲.۵ درصد از مراجعه های حضوری به دستگاهها را کم کند.
خودروهای یگان حفاظت سازمان جنگلها به سیستم های مکان یاب مجهز شده اند
حسینی لر در ادامه صحبت های خود ضمن اشاره به راه اندازی سامانه مانیتورینگ ناوگان یگان حفاظت سازمان جنگلها و مرکز کنترل خودرو های حفاظتی اظهار نمود: درحال حاضر تمامی خودرو های یگان حفاظت سازمان جنگلها به سیستم های مکان یاب (GPS) مجهز شده اند و مسیر حرکتی آنها در سامانه مانیتورینگ ناوگان یگان حفاظت ثبت می شود.

وی با اعلان اینکه نیروهای حفاظتی در جنگلها و عرصه های طبیعی بصورت شبانه روزی مشغول حفاظت و صیانت از طبیعت هستند، اشاره کرد: برای هر یک از این نیروهای حفاظتی محدوده ای جهت حفاظت و رصد مشخص شده است و هنگامی که خودروی آنها آغاز به حرکت می کند، ما می توانیم مسیر حرکتی آنها را مشاهده نماییم. گاهی اوقات این خودرو ها از محدوده تعیین شده خارج می شوند و یا چندین روز خاموش هستند، در این شرایط مدیران کل ادارات درجریان ماجرا قرار خواهند گرفت و علت را جویا می شوند.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در آخر اظهار داشت: از سویی دیگر هشدارهای مختلفی در این سامانه طراحی شده است که اگر نیروی حفاظتی در وضعیت خطرناکی قرار گرفت و یا حتی از مسیر خود خارج شد، هشداری بصورت پیامک همراه با لوکیشنی که خودروی حفاظتی در آن قرار دارد، برای مدیرکل استان ارسال شود.
1400/02/05
13:21:15
5.0 / 5
1067
تگهای خبر: حفاظ , خودرو , دریا , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg