شمالبرگ ShomalBarg.ir
معاون بهداشتی علوم پزشكی گیلان:

بیمار مبتلا به فاسیولا در گیلان نداشتیم

بیمار مبتلا به فاسیولا در گیلان نداشتیم

شمال برگ: از گیلان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه باوجود شیوع همه ساله تابحال بیمار مبتلا به فاسیولا در گیلان نداشتیم، اظهار داشت: مردم باید مراقبت های بهداشتی در استفاده از آب ها و همینطور سبزی های محلی خام را جدی بگیرند.


دکتر آبتین حیدر زاده امروز در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به احتمال شیوع بیماری فاسیولا در گیلان، اظهار نمود: این بیماری معمولاً هرساله در گیلان با عنایت به مصرف بعضی از سبزی های خام محلی و روان آب های آلوده شایع می شود.
وی با اشاره به اینکه تابحال مورد مشکوک مبتلا به بیماری فاسیولا در سال ۱۴۰۰ در گیلان نداشته ایم، اضافه کرد: مردم باید مراقبت های بهداشتی در استفاده از آب ها و همینطور سبزی های را جدی بگیرند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اذعان به اینکه بیماری فاسیولا به طور عمده از راه سبزی آلوده به انگل فاسیولا وارد بدن انسان می شود، اظهار داشت: برای درمان این بیماری نیازی به بستری وجود ندارد و بیماران با رفتن به موقع و مصرف دارو درمان می شوند. ولی برای پیشگیری از عوارض دردناک مبتلا شدن لازم است از مصرف سبزی خام محلی اجتناب کنند.
حیدرزاده بر ضرورت جدی گرفتن جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری فاسیولیازیس تاکید کرد و اضافه کرد: افرادی که مشکلات درد مبهم شکمی طولانی مدت به همراه هایپر ائوزینوفیلی و سابقه مصرف سبزی های محلی به صورت خام دارند بهتر است به مراکز جامع خدمات سلامت نزدیک محل زندگی شان جهت بررسی رجوع کنند.
وی با تاکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی در مصرف سبزی های محلی و معطر نظیر چوچاق و درار، اضافه کرد: برای جلوگیری از فاسیولا باید سبزی های محلی را یا به صورت خشک، جوشانده و یا ضدعفونی شده در سرکه سفید مصرف کنند.
منبع:

1400/01/23
10:36:11
5.0 / 5
945
تگهای خبر: خدمات , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg