شمال برگ ShomalBarg.ir
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی بابل مطرح كرد

شدت شیوع دیابت در مازندران بالاتر از میانگین كشوری

شدت شیوع دیابت در مازندران بالاتر از میانگین كشوری

شمال برگ: مازندران متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بابل معتقد می باشد که، شدت شیوع دیابت، کلسترول خون، فشار خون در مازندران بالاتر از میانگین کشوری است.



به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر خدیجه ازوجی از اجرای طرح پیمایش عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: بیماریهای غیرواگیر عامل حدود ۸۰ درصد موارد مرگ و میر به شمار می روند.

وی با اشاره به ضرورت پیش گیری از بیماریهای غیرواگیر بیان کرد: بیماری هایی همچون دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماریهای مزمن تنفسی از با اهمیت ترین بیماریهای غیرواگیر هستند که عوامل خطر مشترکی شامل کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف دخانیات و... دارند.

متخصص پزشکی اجتماعی با اشاره به اهمیت بیماریهای غیر واگیر و بار عظیمی که این بیماریها بر سیستم سلامت می گذارد، افزود: بررسی فاکتورهای سلامت از اهمیت خاصی برخوردارست.

ازوجی با اشاره به نتایج آخرین پیمایش عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر کشور و استان مازندران اضافه کرد: شیوع استفاده از وعده های غذایی مناسب میوه و سبزیجات در میان افراد بزرگسال در کشور 17.2 درصد است که خوشبختانه در مازندران به 30 درصد می رسد.

وی با اشاره به اینکه میزان شیوع فعالیت فیزیکی کم هم در کشور و مازندران 56 درصد است، افزود: شیوع اضافه وزن در کشور و مازندران بین 35 تا 36 درصد است اما شیوع چاقی در کشور 22.7 شمرده می شود در صورتیکه در مازندران 33 درصد و نگران کننده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته یک سوم مازندرانی ها گرفتار شیوع فشار خون بالا هستند، بیان کرد: شیوع فشار خون بالا در کشور 26.4 درصد است در صورتیکه در مازندران به 33 درصد می رسد.

ازوجی با اشاره به اینکه شیوع دیابت در کشور 10.9 درصد و در مازندران 14 درصد است، اظهار داشت: شیوع بالا بودن سطح کلسترول در خون در کشور 22.6 درصد و در مازندران 30 درصد و همین طور درصد افراد دارای سابقه مصرف دخانیات در کشور 14.6 و در مازندارن 20 درصد است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اشاره کرد: در همین راستا و برمبنای تصمیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشتمین پیمایش عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر (STEPS) در افراد بالای 18 سال، در بهمن و اسفند سال جاری در کشور شروع شد.

مسئول اجرای پیمایش عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر (STEPS) دانشگاه علوم پزشکی بابل اشاره کرد: در شهرستان بابل نیز این طرح از اواسط بهمن ماه در 17خوشه منتخب اجرا اشد که علاوه بر بررسی فاکتورهای موثر بر بیماریهای غیر واگیر، آزمایش های مرتبط، بررسی افراد از نظر مبتلاشدن به کرونا ویروس نیز در این طرح انجام شد.





منبع:

1400/01/18
23:45:46
5.0 / 5
1050
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg