شمال برگ ShomalBarg.ir

شالیزارهای گیلان در آستانه خزانه گیری

شالیزارهای گیلان در آستانه خزانه گیری

به گزارش شمال برگ از گیلان معاون امور تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان اظهار داشت: طبق تقویم زراعی از 17 فرودین ماه سال جاری خزانه گیی در شالیزارهای استان شروع می شود.


علی موسوی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و تا حالا شخم اول در ۶۵ درصد از شالیزارها انجام شده است، اظهار داشت: شالیزازهای استان در آستانه خزانه گیری برنج هستند و رسما از ۱۷ فروردین ماه خزانه گیری در مزارع برنج استان شروع خواهد شد.
وی با اعلان اینکه امسال پنج درصد نسبت به سال قبل انجام شخم اول در شالیزارها کمتر است و دلیل این امر کاهش نزولات جوی نسبت به سال قبل بوده است، اضافه کرد: رودسر، فومنات و صومعه سرا بیش از دیگر شهرستان ها شخم اول را انجام داده اند.
موسوی اشاره کرد: به کشاورزان سفارش می شود، بذوری را که تهیه کرده اند، حتما ضدعفونی کنند و نسبت به پاکسازی انهار سنتی که منجر به جلوگیری از هدررفت آب کشاورزی می شود نیز اقدام نمایند.
وی اشاره کرد: کشاورزان کودهای پایه همچون فسفات و قسمتی از پتاسه را در مزاع بپاشند که فواید زیادی برای محصول شان خواهد داشت.
معاون امور تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان اضافه کرد: باتوجه به شرایط آب و هوایی که خواهیم داشت، امیدواریم نسبت به سال قبل شاهد افزایش کمی و کیفی برنج سفید استان باشیم.
موسوی افزود: برای تامین آب تولید برنج استان فعلا مشکلی وجود ندارد، در حال برنامه ریزی هستیم تا زراعین سالی بدون مشکلی را پشت سر بگذرانند.
وی با اعلان اینکه کشت مکانیزه سبب کاهش هزینه تولید می شود، اظهار داشت: سال قبل در ۱۷۱ هزار هکتار از شالیزارها کشت بصورت مکانیزه انجام شد و پیش بینی می شود، امسال ۴ تا ۵ درصد از بیشتر از سال قبل شاهد کشت مکانیزه باشیم.
منبع:

1400/01/16
19:54:27
5.0 / 5
1446
تگهای خبر: تولید , كشاورزی , گیلان , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg