شمال برگ ShomalBarg.ir

توقف سرطان پشت دیوار خودمراقبتی

توقف سرطان پشت دیوار خودمراقبتی

مازندران پیش گیری از مبتلاشدن به سرطان بسیار بهتر از آنست که بعد از مبتلاشدن به دنبال روشی برای درمان بگردیم، تمام سرطان ها قابل پیشگیری نیستند اما می توان با داشتن سبک زندگی سالم و خودمراقبتی خطر مبتلاشدن به این بیماری را بطور چشم گیری کم کرد.شیوع کرونا سبب شده که حدودا همه ابعاد در رابطه با بخش بهداشت و سلامت جامعه تحت تاثیر این ویروس منحوس چینی قرار بگیرد و بنا بر این توجه به مسائلی مانند خودمراقبتی در مقابل سرطان تا حدودی به حاشیه رانده شده؛این در حالی است که کم توجهی به اقدامات پیشگیرانه و خودمراقبتی می تواند عاملی جدی در افزایش آمار مبتلاشدن به سرطان باشد.
پویش رسانه ای «خودمراقبتی و امید، راه مشترک مبارزه با سرطان و کرونا» که توسط روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران راه اندازی شده، تلاش می کند با کمک رسانه های گروهی، آگاهی جامعه نسبت به اهمیت خودمراقبتی و امیدواری را ارتقا دهد؛ چونکه بررسی و تحلیل برنامه های سلامت محور در استان برمبنای داده های آماری دانشگاه علوم پزشکی مازندران و همین طور آموزش راهبردهای پیش گیری از مبتلاشدن به بیماریها برمبنای دیدگاه های تخصصی کارشناسان یکی از اولویت های مهم برای افزایش سطح آگاهی جامعه از مسائل مربوط به بهداشت و سلامت است.
خودمراقبتی برای کنترل سرطان و شکست کرونا
بیماری های غیرواگیر همچون انواع سرطان ها امروز بعنوان یکی از مهمت رین علل مرگ و میر در دنیا محسوب می شوند. هم اکنون سرطان ها بعد از بیماریهای قلبی، عروقی دومین علت مرگ و میر در دنیا و سومین علت مرگ و میر در ایران محسوب می شوند؛ نگران کننده تر این که پیش بینی می شود تعداد موارد جدید مبتلاشدن به سرطان بطور چشمگیری افزایش یابد.
هرچند که سرطان ها مختص به یک گروه جنسیتی نیستند و همه گروه ها به آن مبتلا می شوند، اما احتمال ابتلای برخی گروه ها به برخی از انواع سرطان ها بیشتر است. در چنین شرایطی آگاهی از وجود خطر سرطان و نشانه های احتمالی آن می تواند به فرد کمک نماید تا انتخاب های بهتری در مورد سبک زندگی خود داشته باشد و از سلامتی خود بهتر مراقبت کند. وجه اشتراک پیش گیری از مبتلاشدن به سرطان ها و کرونائی که این روزها با آن در مبارزه هستیم یک نکته برجسته است؛ خودمراقبتی.

سرطان در ایران
سالانه هزاران مورد مبتلاشدن به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان رخ می دهد که به کارشناسان و متخصصان حوزه پزشکی، در صورت تشخیص بموقع و زودهنگام تومور سرطانی در مراحل اولیه، امکان کنترل و درمان فرد ساده تر و احتمال بهبودی کامل بسیار بیشتر خواهد بود. این مساله اهمیت آشنایی با اصول خودمراقبتی و اقدامات لازم برای پیشگیری و کنترل سرطان ها را نشان میدهد.
مسئول واحد ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به آماری از ضریب شیوع سرطان در ایران می گوید: ضریب شیوع سرطان در ایران پایین تر از میانگین جهانی است؛ طبق آمارهای موجود میزان بروز سرطان در مردان ایرانی 134 نفر به ازای هر صد هزار نفر و در زنان ایرانی 128 نفر به ازای هر صد هزار نفر بوده در صورتیکه میانگین جهانی بروز سرطان در مردان و زنان به ترتیب 205 و 165 نفر است.
به گفته دکتر «مجید یعقوبی اشرفی» طبق همین آمارها شایع ترین سرطان ها در مردان ایرانی سرطان های پوست، معده، پروستات، مثانه و روده بزرگ هستند و برای زنان ایرانی هم سرطان های پستان، پوست، روده بزرگ و معده بیشترین میزان مبتلاشدن ثبت شده است.
مازندران و سرطان
با توجه به این که مازندران یکی از استان های مستعد در بیماریهای قلبی، عروقی است و به سبب کم توجهی به خودمراقبتی و اصلاح سبک تغذیه و سبک زندگی آمار بالایی در این بیماریها را به خود مختص کرده است، همیشه نگرانی هایی بابت افزایش روند مبتلاشدن به سرطان ها نیز در این استان وجود دارد.
یعقوبی اشرفی با اشاره به راه اندازی مرکز ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت در معاونت تحقیقات و فن آوری ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار نمود: این مرکز برای افزایش ضریب پوشش شناسایی بیماران سرطانی در جمعیت افتتاح شد.1399/12/09
15:09:22
0.0 / 5
990
تگهای خبر: مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg