شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیركل ارتباطات و فناوری گیلان:

توسعه اینترنت هر روستا بیش از ۱ و هفت دهم میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

توسعه اینترنت هر روستا بیش از ۱ و هفت دهم میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیرکل ارتباطات و فناوری گیلان با اعلان اینکه روستای بسک جوکندان تالش جزو روستاهای کوهستانی است که در ارتفاعات قرار دارد، اظهار داشت: این روستا جزو اولویت اول اتصال به شبکه ملی اطلاعات است و هم اکنون هم دکل ارتباطی در فاصله هوایی 8 کیلومتری این روستا نصب شده و در مرحله نصب تجهیزات و تأمین برق قرار دارد.


فرزاد توکلی در گفت و گو با ایسنا درباب امکانات زیرساختی روستای بسک جوکندان در تالش و مشکل ارتباطی، اظهار نمود: طبق اسناد بالادستی در برنامه ششم ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار باید تا اختتام دولت به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند که وزیر ارتباطات ابلاغ کردند باید تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا آخر سال جاری به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان اضافه کرد: بر این اساس روستاهای فاقد اینترنت در سه گروه اولویت بندی شدند؛ اولوییت اول با روستاهایی است که هیچگونه ارتباطی ندارند اما جمعیت بالایی دارند، اولویت دوم هم روستاهای فاقد ارتباط اما با جمعیت کمتر، اولویت سوم هم شامل روستاهای فاقد ارتباط با جمعیت بین ۲۰ تا ۵۰ خانوار می باشند.
وی با اعلان اینکه روستای بسک جوکندان تالش جزو روستاهای کوهستانی است که در ارتفاعات قرار دارد، اظهار داشت: این روستا جزو اولویت اول اتصال به شبکه ملی اطلاعات است و هم اکنون هم دکل ارتباطی در فاصله هوایی هشت کیلومتری این روستا نصب شده و در مرحله نصب تجهیزات و تامین برق قرار دارد.
توکلی اشاره کرد: ۵۳۸ روستای گیلان فاقد ارتباطات هستند که برای برقراری اینترنت نسل سوم و چهارم رایزنی های لازم انجام گرفته و ۷۰ روستا به همراه اول ابلاغ گردیده و ۱۹۰ روستا هم به عهده ایرانسل گذاشته شده، ۲۵۹ روستا هم ابلاغ دارند که در مرحله تامین تجهیزات قرار داریم و تا آخر سال این روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان افزود: ۱۱۹ روستا هم در اولویت دوم و ۷۵ روستا هم در اولویت سوم قرار دارند و باید تا آخر سال به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند که به تامین منابع نیاز دارد و رایزنی هایی در سطح وزارتخانه با سازمان برنامه و بودجه برای تامین این منابع در حال انجام می باشد.
وی در پاسخ به این پرسش که برای توسعه اینترنت هر روستا چه میزان منابع نیاز است؟ اشاره کرد: بیش از ۱.۷ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه اینترنت هر روستا نیاز است، با توجه به این که تجهیزات شبکه ای وارداتی است و تحریم ها و نوسانات دلار تامین منابع را با چالش مواجه کرده است؛ سال قبل برای نصب یک دکل روستایی ۷۰۰ میلیون تومان هزینه می شد اما حالا چند برابر شده است.
توکلی افزود: با وجود چالش های تامین منابع، وزارت ارتباطات به تعهدات خود در خصوص اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال عمل می کند و برنامه ریزی های لازم در سه فاز انجام گرفته است.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا؛ اخیرا در فضای مجازی و بعضی از رسانه ها خبری انتشار یافته در خصوص اینکه روستای بسک جوکندان در تالش قابلیت پوشش دهی اینترنت ندارد، دانشجویان و دانش آموزان این روستا مجبور هستند هر روز مسافت طولانی از روستا تا دامنه کوه را در این سرما و باران طی کنند تا بتوانند در کلاس های مجازی شرکت نمایند.
منبع:

1399/09/21
13:07:16
5.0 / 5
12618
تگهای خبر: تجهیزات , شركت , فناوری , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg