شمال برگ ShomalBarg.ir

سرنوشت منطقه آزاد در مازندران

سرنوشت منطقه آزاد در مازندران

مازندران منطقه آزاد مازندران كه سال ها در پرده بخشی نگری، اختلاف نظر و عدم نگاه یكپارچه به موضوع توسعه، پنهان و مسكوت مانده بود، سرانجام پرونده اش به جریان افتاد.مطالبه و اولویت مردمیِ طرح ایجاد منطقه آزاد با سه لکه منفصل برای اختتام دادن به بن بست و ناکامی تاریخی؛ راهی بود که از طرف استاندار مازندران عنوان شد و نهایتا با جانمایی در سه منطقه؛ پرونده یکی از بزرگ ترین محرک ها و تحولات اقتصادی تجاری استان مازندران را با شتاب قابل قبولی به حرکت درآورد و با ستاندن موافقت سازمان های متولی و مسئول؛ نهایتا مصوبه مجلس را نیز دریافت کرد.

منطقه آزاد مازندران در وهله نخست، بعد از ارائه به معاون اول رئیس جمهور، مورد موافقت وی قرار گرفت و از آنجا به دبیرخانه مناطق آزاد کشور رفت و در این نهاد مسئولِ تخصصی تصویب گردید.

سرانجام بعد از ماه ها تلاش و پیگیری مصوبه ایجاد منطقه آزاد تجاری مازندران با سه لکه منفصل شامل بندر امیرآباد در شرق، بندر فریدونکنار در مرکز و بندر نوشهر در غرب به صورت همزمان به تصویب هیئت دولت رسید.

پس از تصویب طرح منطقه آزاد مازندران در مجلس، این طرح برای تایید نهایی به شورای نگهبان رفت که در آنجا با ابهاماتی روبرو شد که باید رفع گردد.

اینک در تداوم پیگیری ها، استاندار مازندران با تعامل مجمع نمایندگان مجلس در تلاش است تا با رای زنی ها، دیدارها و نشست های لازم با مسئولان و رفع ابهامات دریچه نهایی را برای تجلی افق و آینده منطقه آزاد مازندران در امتداد شکوفایی اقتصاد و اشتغال استان بگشاید.

اما این مناطق آزاد چه فوایدی برای مازندران می تواند داشته باشد؟

قاسم نوروزی استاد اقتصاد دانشگاه مازندران، با تاکید به اینکه مازندران یکی از قطب های تولید کشاورزی در کشور است، بیان کرد: این استان هم از نظر صادرات و هم از نظر تولید جایگاه ویژه ای در کشور دارد.

وی اصلی ترین دلیلهای حضور نداشتن استان مازندران دربازارهای خارجی را نبود هیچ پایانه صادراتی در این استان برشمرد و اظهار داشت: باوجود دارا بودن پتانسیل های لازم برای به وجودآوردن پایانه صادراتی هنوز مبادرت به همچین فعالیتی نکرده اند.

این استاد دانشگاه بابیان اینکه وجود پایانه صادراتی در هر منطقه ای الزامی است، اشاره کرد: با ایجاد این مناطق، پروسه صادرات و خروج کالا سریع تر، آسان تر و منظم تر می شود.

وی یکی از حسن های تشکیل یک مرکز آگاه تجاری را به وجود آمدن قراردادهایی چندجانبه با کشورهای همسایه دانست و اظهارکرد: مناطق آزاد می تواند درهای صادرات خارجی را بر روی محصولات استان باز کند.

این استاد اقتصاد ایجاد بورس محصولات کشاورزی استان مازندران را نقش مهمی درحذف واسطه گری دانست و اظهار داشت: این رویداد موجب به وجود آمدن یک بازار امن، بدون ریسک و یک مرکز خرید برای همه خریداران، فروشندگان و تولیدکنندگان می شود.

وی اضافه کرد: در این منطقه صادرکنندگان می توانند بدون موانع و دست اندازهای تجاری، روند ورود و خروج کالا را به آسانی انجام دهند.

نوروزی با اشاره به اینکه ایجاد مناطق آزاد در مازندران یک الزام است، اشاره کرد: مازندران به سبب مرزهای مشترک آبی با کشورهای دیگر ظرفیت های فراوانی برای صادرات محصولات خصوصاً مرکبات دارد و وجود مناطق آزاد سبب می شود تا بازارهای بسیاری برای فروش محصولات پیدا شده و از سویی تولیدکنندگان رغبت بیشتری برای تولید داشته باشند.
1399/08/26
15:22:06
5.0 / 5
1121
تگهای خبر: اقتصادی , تولید , خرید , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg