شمالبرگ ShomalBarg.ir
یك روانشناس:

زن و شوهر قدردان تلاش های یكدیگر باشند

زن و شوهر قدردان تلاش های یكدیگر باشند

به گزارش شمال برگ از گیلان یك روانشناس، از پدر و مادرها خواست بسته به سن فرزندان به آنان كار واگذار كنند و اضافه كرد: در یك خانه كارها باید با همبستگی و مشاركت سالم صورت گیرد و زن و شوهر قدردان تلاش های یكدیگر در خارج و داخل خانه باشند و همینطور از فرزندان در قبال انجام وظایف قدردانی كنند.


دکتر مقصو فقیرپور در گفت وگو با ایسنا، یکی از مهمترین راهکارها برای ایجاد مسئولیت پذیری در فرزندان را تقسیم وظایف خانه دانست و اظهار نمود: در خیلی از مواقع شاهد می باشیم که مادر خانواده کارها را انجام می دهد و خسته می شود و احساس خستگی خویش را به صورت غر و گله و شکوه بروز می دهد.
وی با اشاره به اینکه پدر و مادرها باید پیش از خسته شدن یک مدیریت برای کارهای خود اعمال کنند، اضافه کرد: والدین باید مبادرت به تقسیم عادلانه و به دور از اجبار وظایف خانه بین همسر و فرزندان کنند تا فرزندان مسئولیت پذیری را یاد بگیرند. بخصوص مادران باید کارهای خانه را بین فرزندان تقسیم کنند و هر کدام از اعضای خانواده بخشی از کارها را بر عهده بگیرند و انجام دهند.
این متخصص روانشناسی، کمک کردن همسر و فرزندان در کارهای خانه را باعث کاهش فشار بر مادر دانست و خاطرنشان کرد: کمک کردن اعضای خانواده به یکدیگر باعث کاهش بروز خستگی ها و نگرانی ها و گله ها می شود.
فقیرپور، با تاکید بر ضرورت برقراری انعظاف پذیری متعادل در خانواده، عنوان کرد: هرچقدر زن و شوهر و فرزندان همبستگی عاطفی درون خانواده را زیاد کنند، می توانند گفت وگوی سالم داشته باشند و اگر این گفت وگوها رواج پیدا کند، مشارکت اعضای خانواده در وظایفی که بر عهده آنان گذاشته شده هم بالا می رود.
وی با اشاره به اینکه بعضی از مردان کار کردن در بیرون خانه و پول درآوردن را به مفهوم فارغ شدن از مسئولیت های داخل خانه بخصوص تربیت فرزندان می دانند، تصریح کرد: مردان باید این نگرش آسیب زا را تغییر دهند، چونکه امروزه زنان در عرصه های مختلف پا به پای مردان کار می کنند و بنابراین نمی توانیم نقش مادران را تنها به خانه داری و بچه داری و امورات خانه محدود نماییم.
این متخصص روانشناسی، با تاکید بر ضرورت آگاه سازی جامعه درباره وظایف یکسان زن و شوهر در خانه به ویزه تربیت فرزندان، خاطرنشان کرد: نباید تربیت فرزندان را یک کار زنانه بدانیم، چونکه اگر فقط مادر نقش تربیتی فرزند از نوزادی تا جوانی را بر عهده بگیرد، تربیت ناقص پیش می رود.
وی نگهداری از فرزندان را بسیار دشوار دانست که معمولا توسط مادر انجام می شود و عنوان کرد: نگهداری از یک کودک خردسال به تنهایی فشار زیادی بر مادر وارد می کند و بنابراین سایر اعضای خانواده بخصوص پدر باید این خستگی را درک کند و خودش را شریک نگهداری و تربیت فرزندان بداند.
فقیرپور، با اشاره به اینکه پدران نباید کار خانه و تربیت فرزندان را سبک بشمارند، افزود: متاسفانه بعضی از مردان با دیدگاه سنتی مشارکت در کار خانه و نگهداری از فرزندان خردسال را لطمه به مردانگی خود می دانند.
این روانشناس، از پدر و مادرها خواست بسته به سن فرزندان به آنان کار واگذار کنند تا فرزندان همکار خانه شوند و کار گروهی و مشارکتی را یاد بگیرند و اضافه کرد: در یک خانه کارها باید با همبستگی و مشارکت سالم صورت گیرد و زن و شوهر قدردان تلاش های یکدیگر در خارج و داخل خانه باشند و همینطور از فرزندان در قبال انجام وظایف قدردانی کنند تا علاوه بر انجام کلیه کارها، فشار به یکی از اعضا وارد نشود.
وی با اشاره به اینکه والدین مسئولیت دادن به فرزندان را محور تربیت قرار دهند، تصریح کرد: بی تردید فرزندان مسئولیت پذیری را در خانواده یاد می گیرند و وقتی به فرزندان مسئولیت های کوچک می دهیم، آنان را برای مسئولیت پذیری های آینده تربیت می کنیم تا پدر و مادرهای مسئولیت پذیری برای فرزندان خود باشند.
فقیرپور، با تاکید بر ضرورت تدارک برای تفریح در کنار تدارک برای مسئولیت پذیری، اظهار نمود: خانواده یک سیستم فیزیکی نیست، بلکه عاطفی است و باید تقسیم وظایف به تناسب توان همسر و فرزندان صورت گیرد، چونکه توانایی افراد با یکدیگر متفاوت می باشد. همینطور اعضای خانواده احتیاج به تفریح دارند و باید برای انتخاب تفریح هم گفت وگو داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه پدر و مادر کلیه امور خانه را مشخص و سپس تقسیم کنند، متذکر شد: پدر و مادر از راه گفت وگو وظایف را بر عهده فرزندان بگذارند و ناظر بر نحوه انجام آن کارها باشند و اگر عضوی در انجام وظیفه خود ناتوان است، کمک به رفع مشکلات شود.
منبع:

1399/07/23
23:57:04
5.0 / 5
1368
تگهای خبر: گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg