شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیركل مدیریت بحران گیلان عنوان كرد

بالا آمدن ۱ و نیم متری تالاب انزلی به دنبال سیلاب

بالا آمدن ۱ و نیم متری تالاب انزلی به دنبال سیلاب

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیركل مدیریت بحران گیلان، با اشاره به بارش شدید باران در داخل شهر انزلی و آبگرفتگی بخش مركزی رشت همچون رودخانه پیربازار، اظهار داشت: یك و نیم متر به ارتفاع تالاب انزلی اضافه شده است.


امیر مرادی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وقوع دومین بارش بی سابقه تابستانی در استان گیلان طی دو روز گذشته، اظهار نمود: به اعتقاد کارشناسان هواشناسی تجمیع این حجم از بارش ها در فصل گرم، احتمال کاهش بارش ها در فصل پاییز را افزایش می دهد.
وی با اعلان اینکه طی دو روز گذشته بیش از ۲۰۰ میلیمتر باران در گیلان بارید، اشاره کرد: عمده این بارش ها در مناطق غربی و مرکزی استان خصوصاً در بندرانزلی بوده است. متاسفانه ارتفاعات غرب و شرق و قسمتی از جنوب استان نیز درگیر بارش های شدید بوده و سیلاب داشتیم.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان، با اشاره به آبگیری خوب سد شهربیجار و جلوگیری از ورود سیلاب به مناطق پایین دست، اشاره کرد: هم اکنون ۷۵۰ میلیون مترمکعب از حجم ۱۰۰ میلیون مترمکعبی سد شهربیجار آبگیری شده که کمک حال خوبی برای ماه های پیش روی منطقه خواهد بود.
مرادی، از سیلابی شدن رودخانه های ناورود و گرکانرود در بخش اسالم آگاهی داد و عنوان کرد: رودخانه های فومن و شفت نیز درگیر سیل بوده اند.
وی با اشاره به بارش شدید باران در داخل شهر انزلی و آبگرفتگی بخش مرکزی رشت همچون رودخانه پیربازار، اظهار داشت: یک و نیم متر به ارتفاع تالاب انزلی اضافه شده است.
مدیرکل مدیریت بحران گیلان، از راه اندازی اولین مرکز مدیریت بحران با محوریت هشدار سریع در استان آگاهی داد و افزود: سازمان های آب منطقه ای، هواشناسی، راهداری و هلال احمر در کنار مدیریت بحران استانداری پای کار هستند.
مرادی، با اعلان اینکه هشدار وقوع سیل لحظه به لحظه از طرف سامانه های هواشناسی به فرمانداران اعلام می شود، اشاره کرد: تیم واکنش سریع اداره کل مدیریت بحران گیلان طی چند روز اخیر بی نظیر اقدام نموده و بخش های دولتی و خصوصی را فعال کردیم و خوشبختانه خسارات ناشی از این سیلاب وسیع را کاهش دادیم.
وی از زیر آب رفتن چند پل و تعدادی آب نما در بعضی از شهرستان ها آگاهی داد و اظهار داشت: در بارش های شدید تابستانی احتمال لغزش و رانش زمین وجود دارد و پس به روستاهای در معرض خطر هشدار دادیم. یکی از روستای رودسر نیز کاملا تخلیه شد و خوشبختانه رانش زمین به خانه ها نرسید.
مدیرکل مدیریت بحران گیلان، با اشاره به قطع راه های عشایری شهرستان تالش به سبب حجم سیلاب، متذکر شد: راهداران در منطقه حاضر هستند و به بازگشایی راه های روستایی و عشایری مسدود شده می پردازند.
مرادی، با اعلان اینکه دو سردهنه در ماسال تخریب شده است، اظهار نمود: برآوردها نشان می دهد از شروع تابستان تابحال به سبب بارش های سنگین در گیلان حدود ۵۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده؛ همین طور در حوزه راهداری با ۲۰ میلیارد تومان خسارت مواجه هستیم.
وی از بیمه ۳۰ هزار هکتار از محصولات کشاورزی گیلان آگاهی داد و عنوان کرد: مزارع کشاورزی گیلان گرفتار سیل نمی شوند و تنها بارش های شدید سبب خوابیدگی محصولات خصوصاً برنج شده است.
مدیرکل مدیریت بحران گیلان، بهره برداری از سدهای شفارود و پلرود و راه اندازی سدهای لاستیکی را علاوه بر تامین آب مورد نیاز کشاورزی سبب کاهش خسارت سیلاب دانست و تصریح کرد: از مسئولان مرتبط می خواهیم بیمه محصولات کشاورزی را جدی بگیرند و کشاورزان را تشویق به بیمه اراضی خود کنند و موانع را بردارند.
منبع:

1399/06/03
13:43:06
5.0 / 5
1756
تگهای خبر: رشت , زمین , كشاورزی , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg