شمال برگ ShomalBarg.ir

لینك خور ایرانیان بیشتر می گردد

لینك خور ایرانیان بیشتر می گردد

به گزارش شمال برگ چند سالی است كه مبحث شهر الكترونیك در ایران در میان محافل تخصصی مطرح می گردد و طرفداران زیادی هم به خود جلب كرده است، در این بین نكته مهم تعریف درست از الكترونیك سازی شهر و خدماتی است كه می توان با آن در زندگی روزمره مردم تاثیر مطلوب و مناسب داشت.


مفهوم خدمات الكترونیك تركیب ساده ای از واژه های خدمات و الكترونیك نیست؛ در حقیقت خدمات الكترونیك دارای بار معنایی خاصی است كه شامل تعامل بین عرضه دهنده خدمت و مشتری توسط اینترنت است، خدماتی كه بدون دخالت و كمك مستقیم عامل انسانی صورت می گیرند.
یكی از دلایل مهم برنامه ریزی شهرداری ها برای الكترونیك سازی خدمات شهری، كاهش هزینه ها و تثبیت درآمد شهری است كه به علت كاهش حضور مردم در محدوده شهری به دست می آید. هر چقدر مردم برای فعالیت های روزانه نیاز كمتری به حضور در شهر داشته باشند به همان میزان مشكلات محیط زیستی، فرسودگی ساختارهای عمرانی شهری، حجم ترافیك و هزینه های تامین سوخت رفت و آمدهای شهری هم كاسته می شود.
24 ساعته بودن عرضه خدمات؛ دسترسی مردم به اینترنت همگانی و كاهش هزینه های مربوط به حضور فیزیكی شهروندان می تواند سود سرشاری را در تثبیت منابع درآمدی شهری عاید شهرداری ها و نهادهای دولتی كند. از طرفی مردم هم وقتی با هزینه های كمتری می توانند استفاده بیشتر از خدمات الكترونیك شهری داشته باشند یقینا در الكترونیك شدن خدمات شهری مشاركت می كنند.
* مزایای بیشمار الكترونیك سازی خدمات شهری
در این بین بعضی از كارشناسان معتقدند كه الكترونیك سازی خدمات شهری باعث كاهش قطعی هزینه ها می گردد اما نمی توان آنرا معیاری برای كاهش حضور مردم در نقاط مختلف شهر دانست.
احسان وهاب زاده گردرودباری، كارشناس امور شهری، كاهش هزینه های تردد شهری، افزایش سرمایه گذاری در نتیجه گسترش ارتباطات جهانی، صرفه جویی در مصرف سوخت های محدود، تسهیل انجام امور اقتصادی خدمات را از مزایای شهرهای الكترونیك برشمرد و تصریح كرد: كاهش زمان اتلاف شده شهروندان در ترافیك، عرضه بهتر خدمات، توزیع عادلانه تر امكانات، كاهش آلودگی محیط زیست، افزایش اشتغال و بهبود مدیریت پایدار شهری از دیگر خصوصیت های اقتصادی شهر الكترونیكی است.
وی در مورد مزایای اجتماعی و فرهنگی تولید شهر الكترونیك خاطرنشان كرد: اطلاع سانی سریع، انتشار نشریات الكترونیكی برای شهروندان، آموزش مجازی، تولید كتابخانه دیجیتالی و افزایش سواد مجازی از خصوصیت های جدایی ناپذیر شهر الكترونیك است كه به افزایش رفاه و ارتقای فرهنگ شهر نشینی كمك می نماید.
وهاب زاده اضافه كرد: فراهم آوردن خدمات اینترنتی با كیفیت و سرعت بالا برای شهروندان، بهبود كیفیت زندگی مردم با تسهیل فعالیت های شهری و بهبود اوضاع اقتصادی شهر، یك مرحله ای كردن عرضه خدمات به شهروندان، كاهش آلودگی هوا با كاهش ترافیك شهری، تسریع در برطرف شدن مشكلات بوجود آمده در شهر با تولید ارتباط مستقیم بین مسئولان با شهروندان، صرفه جویی در وقت و انرژی با استفاده از كاهش جابه جایی در اثر الكترونیكی شدن فعالیت ها، پیشگیری از سرمایه گذاری بیشتر بر روی روش های قدیمی اداره شهر، افزایش نظم و كاهش فساد اداری و كارآفرینی برای بخش كثیری از جوانان در سطح شهر از دیگر مزایای تولید شهر الكترونیك است.
* ورود ساری به الكترونیك سازی خدمات شهری
تابحال در شهرهای مختلف برخی ابعاد الكترونیك سازی فعالیت های روزانه مردم رنگ واقعی به خود گرفته است برای مثال شهرداری ساری مبادرت به عرضه كارت هوشمند شهروندی كرده كه یكی از خدمات آن پرداخت كرایه تاكسی های درون شهری است. این مهم توسط مردم ساری هم مورد استقبال قرار گرفت و عده زیادی مبادرت به خریداری كارت هوشمند شهروند با نام ساری كارت كرده اند. هر چند توسعه این موفقیت نیازمند استمرار در تبلیغ و فرهنگ سازی است.
نكته قابل تامل در موفقیت الكترونیك سازی شهرها هم فرهنگ سازی این مقوله است. اگر مردم علاقه ای به استفاده از خدمات الكترونیك نشان ندهند یقینا این مهم بی مفهوم خواهد بود چون كه بهره بردار اصلی خدمات الكترونیك شهری مردم هستند از این رو توسعه خدمات الكترونیك شهری نیازمند فرهنگ سازی است كه با برنامه ریزی و بسته های فرهنگی طولانی مدت میسر خواهد شد.
عده ای از كارشناسان هم معتقدند كه الكترونیك سازی خدمات شهری باعث تزریق تدریجی افسردگی در میان جوامع شهری خواهد شد.
كوروش رضاپور، محقق و پژوهشگر اقتصاد شهری شهر الكترونیك را نمادی از زندگی مدرن دانست و خاطرنشان كرد: زندگی مدرن هم مشكلات خاص خویش را به همراه دارد، بیماری هایی كه با نام بیماری های تمدن شناخته شده اند در این شهرها بیشتر دیده می شوند.
این پژوهشگر در ادامه تصریح كرد: مشكلات عاطفی و افسردگی، یكی دیگر از معایب این شهر بوده، چون كه برخوردها، دید و بازدیدها و روابط انسانی، مجازی سازی می گردد و شادابی را از كاربران آن می گیرد. وابستگی بالا به تكنولوژی هم یك مشكل بزرگ این نوع زندگی است. اگر زیرساخت گرفتار مشكل شود به شكلی تمام امور زندگی مختل می شود، هزینه بالا برای پیاده سازی این نوع شهرها یكی دیگر از معایب آن به حساب می آید.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، هر چند هر طرحی در محدوده خدمات شهری مزایا و معایبی دارد اما نهایتا این مردم هستند كه نقش اصلی را ایفا كرده و تعیین می كنند كه به چه خدماتی از جنس خدمات الكترونیك در شرایط زمانی كنونی نیاز دارند یا خیر؟
گزارش از حسین زحمتكش، خبرنگار ایسنا


1397/10/11
13:50:57
5.0 / 5
4371
تگهای خبر: خدمات , ساری , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg