شمال برگ ShomalBarg.ir
نماینده رشت در مجلس:

كتابخانه مركزی رشت با امكانات كامل به بهره برداری برسد

كتابخانه مركزی رشت با امكانات كامل به بهره برداری برسد

از گیلان نماینده رشت در مجلس، به پیشرفت فیزیكی كتابخانه مركزی شهر رشت نیز اشاره نمود و اظهار داشت: این كتابخانه بعنوان نگین فرهنگی استان گیلان می بایست با امكانات كامل و بیشتر تكمیل شود و به بهره برداری برسد.


سیدعلی آقازاده در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، ضمن اشاره به اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی در تامین امنیت اجتماعی در جامعه، اظهار نمود: کتاب ابزار قدرتمندی برای کنترل و رفع ناهنجاری های اجتماعی است.
وی با اعلان اینکه نارسایی ها، کمبودها و مشکلات در حوزه کتاب و کتابخوانی دغدغه های جدی همه دلسوزان کشور است، اظهار داشت: کتابداران کتابخانه های عمومی و مجموعه کتابخانه ها بعنوان خط مقدم ارتباط فرهنگی نظام با جامعه دارای جایگاه ارزشمندی هستند که می توانند در رفع خیلی از این مشکلات به خوبی عمل کنند.
نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی، حمایت جدی از کتابخانه های عمومی را زمینه ساز توسعه فرهنگی عنوان نمود و تصریح کرد: در بعضی از مناطق کمتر توسعه یافته استان مشکلات در حوزه فرهنگی و اجتماعی ریشه در عدم وجود بسترهای مناسب برای مطالعه دارد که می بایست با ایجاد زیرساخت های مناسب فرهنگی خصوصا کتابخانه های مناسب، این نقیصه در این مناطق رفع گردد.
آقازاده، همین طور تعامل و همپوشانی دستگاه ها برای رشد جایگاه کشور در حوزه کتاب و کتابخوانی را وظیفه ای بر دوش همه مسئولان، دلسوزان این حوزه، مردم و رسانه ها عنوان و اشاره کرد: بعنوان نماینده مردم در جایگاه قانونگذاری برای هر نوع کمک جهت حل مشکلات نهاد کتابخانه های عمومی آمادگی کامل داریم.
وی نهاد کتابخانه های عمومی را مایه افتخار جامعه و دارای هویت سازمانی عنوان نمود و با ابراز نگرانی از وضعیت معیشتی کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه ها، بر ضرورت رفع موانع قانونی در حوزه اعتبارات این مجموعه اصرار کرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، محرومیت زدایی فرهنگی و خدمت در حوزه های اجتماعی جامعه را وظیفه نهاد کتابخانه های عمومی دانست و افزود: برای رسیدن به اهداف مهم، مجلس در کنار مجموعه نهاد کتابخانه های عمومی ایستاده است.
ایشان سپس به پیشرفت فیزیکی کتابخانه مرکزی شهر رشت نیز اشاره نمود و اظهار داشت: این کتابخانه بعنوان نگین فرهنگی استان گیلان می بایست با امکانات کامل و بیشتر تکمیل شود و به بهره برداری برسد.
آقازاده، درباب تعلل بعضی از شهرداری های استان در پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی از درآمدهای خود نیز، اظهار نمود: کم کاری و تعلل شهرداری ها در پرداخت حق قانونی کتابخانه ها به هیچ وجه قابل پذیرش نبوده و دستگاه های نظارتی در کنار مجلس ملزم به ورود به این مساله مهم هستند.
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان نیز، با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی استان، اشاره کرد: استان گیلان دارای ۱۰۰ باب کتابخانه عمومی نهادی، مشارکتی و مستقل است.
وی برگزاری محافل ادبی، کارگاه های آموزشی ویژه کودکان، نوجوانان، افراد بزرگسال، مادران و گروه های خاص، نشست های کتابخوانی، رونمایی و نقد کتاب و نیز برگزاری جشنواره ها و پویش های گوناگون کتابخوانی را از برنامه های مهم مجموعه کتابخانه های عمومی برشمرد و افزود: همه این تلاش ها برای رشد آگاهی های اجتماعی و کاهش آسیب ها و ناهنجاری ها در جامعه صورت می گیرد و چنانچه حمایت های مسئولان از مجموعه کتابخانه ها پررنگ تر از گذشته باشد، فعالیت های فرهنگی و اجتماعی ما گسترش یافته و تاثیر جدی تری بر روی جامعه خواهد داشت.
این مسئول فرهنگی، با اشاره به برخی مشکلات در راه اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان، تعلل بعضی از شهرداری ها در پرداخت حق قانونی کتابخانه ها و نیز مشکلات مالی و اعتباری در تکمیل پروژه های نیمه تمام را از مهمترین دغدغه های این مجموعه برشمرد.1399/05/19
20:53:32
5.0 / 5
2589
تگهای خبر: رشت , زمین , شهرداری , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg