شمالبرگ ShomalBarg.ir

كرونا بر جمعیت كشور اثر می گذارد؟

كرونا بر جمعیت كشور اثر می گذارد؟

مازندران سوالی كه این روزها، در خیلی از محافل مطرح می شود این است كه آیا ویروس كرونا، با نتایج جمعیتی همراه می باشد و بعنوان مثال، فرزندآوری را تحت تأثیر قرار می دهد، جمعیت كشور را به سمت پیری می كشاند و یا اینكه هیچ تاثیری بر روی موارد ذكر شده ندارد، سوالاتی كه خیلی از مردم به دنبال پاسخ آن هستند.یعقوب فروتن در گفتگو با ایسنا با اشاره به نتایج جمعیتی ویروس کرونا، اظهار نمود: کرونا دو پیامد مستقیم یا ارگانیکی و غیرمستقیم یا مکانیکی بر روی جمعیت خواهد گذاشت.

وی با اشاره به اینکه مسائل جمعیتی شامل مولفه هایی چون زاد و ولد، مرگ و میر، الگوهای مهاجرتی، ازدواج و طلاق هستند که از لحاظ علمی دینامیک جمعیت به حساب می آیند و ویروس کرونا می تواند این موارد را تحت تأثیر قرار دهد.

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه کرونا می تواند، اثرگذاری خویش را بر روی مسائل دینامیکی جمعیت با شدت و ضعف همراه کند، خاطرنشان کرد: این شدت و ضعف مسائل دینامیکی جمعیت به شرایط کشور بستگی دارد.

وی اضافه کرد: یکی از نتایج مستقیم این کرونا، افزایش میزان مرگ و میر است، بعنوان مثال در جهان طی روز گذشته، 500 هزار نفر فوت شده اند.

فروتن اظهار نمود: جنبه دیگر نتایج جمعیتی ویروس کرونا بر الگوهای ازدواج و فرزندآوری است، بعنوان مثال، تحت تأثیر این ویروس، خیلی از تالارهایی که عروسی برگزار می کردند تعطیل شده اند و در نهایت تعویق عروسی بر روی الگوهای فرزندآوری تأثیر گذاشته است.

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه نتایج مستقیم ویروس کرونا قابل کنترل است، خاطرنشان کرد: آن چیزی که به مراتب مهم تر است و مسؤلان را برجسته تر می کند ابعاد غیرمستقیم این ویروس یا ابعاد ارگانیکی است.

کرونا بر فرزندآوری اثر می گذارد؟

وی تصریح کرد: ابعاد ارگانیکی به مباحث روانشناختی این ویروس اشاره می کند، فضای روانی که بر جامعه ایجاد می شود و بر روحیه افراد تأثیر می گذارد، کسب و کار را محدود کرده و شرایط اقتصادی سخت را سخت می کند.

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه این فضای نامشخص ویروس کرونا، باعث تحت تأثیر قرار گرفتن، تصمیم گیری در مسائل جمعیتی مانند ازدواج و فرزندآوری می شود.

فروتن خاطرنشان کرد: وقتی فضای اقتصادی، کسب کار و درآمدی روشن نباشد طبیعی است که زمینه برای افزایش طلاق مهیاتر است و می تواند این اتفاق را تشدیدکند.

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران با تاکید بر ضرورت توجه دولت بر مساله فرصت های شغلی و مغفول نماندن بر روی آن، اظهار نمود: میزان تاثیرپذیری جمعیتی کرونا در خیلی از کشورها، کمتر است اما در کشورمان این مورد می تواند ابعاد مختلفی پیدا کند، ازاین رو مسؤلان باید مسائل حمایتی مربوط به ازدواج، کاهش میزان طلاق و تقویت فرزندآوری را در دستور کار قرار دهند.

تغییر الگوی جمعیتی با مهاجرت و رابطه با کرونا

وی در ادامه به این مورد اشاره نمود که، کرونا، باعث افزایش مهاجرت های بالقوه می شود، اظهار داشت: مسؤلان باید توجه نمایند که به دلایلی که گفته شد، بخش تحصیلکرده انگیزه بیشتری برای مهاجرت می توانند داشته باشند، البته مهاجرت در این روزها با محدودیت هایی رو به رو است اما بخش بزرگی از دلیل این امر، مسائل اقتصادی خواهد بود.

فروتن با اشاره به اینکه تغییر الگوی جمعیتی با مهاجرت، یکی از نتایج شیوع کرونا است، به این مورد اشاره نمود که، دخالت افراد غیرمتخصص در این عرصه، صدمه زا است یعنی با اطلاعات نادرستی که به مردم در جامعه داده می شود، جامعه را هراسان می کند.

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه جمعیت جوان امروز در کشور، ما را به سمت بهار جمعیتی برده اما برخی افراد غیرمتخصص، به این مورد توجهی نمی کنند و دائما از سالخوردگی در دو دهه آینده سخن می گویند، اظهار داشت: هرچند باید به آینده نگاه کرد، اما هم اکنون باید به جمعیت بالقوه و فعال اقتصادی کشور به صورت ویژه توجه گردد تا فرصت طلایی کار و پویایی اقتصاد از بین نرود.

فروتن به این مورد هم اشاره نمود که، بخشی از انرژی مسؤلان در کشور به خاطر این دغدغه ها، از بین می رود، اظهار نمود: خیلی از جوانان در کشور دغدغه شغلی دارند و به صورت طبیعی ویروس کرونا نگرانی از این مورد را تشدید می کند، ازاین رو کرونا، حضورمسئولان در صحنه و فراهم کردن اقدامات لازم در این حوزه را ضروری می کند.

منبع:

1399/04/09
13:55:35
5.0 / 5
3138
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg