شمالبرگ ShomalBarg.ir

3 علامت اصلی كرونا چیست؟

3 علامت اصلی كرونا چیست؟

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان مسئول آموزش و سلامت دانشگاه علوم پزشكی گیلان سرفه خشك، تنگی نفس و تب بالا را سه علامت اصلی مبتلا شدن به كروناویروس دانست و اظهار داشت: جلوگیری از مبتلا شدن به كروناویروس و قطع زنجیره انتقال بهترین راهكار است تا جلوی انتشار آنرا بگیریم.


دكتر آتوسا رهبر در گفت وگو با ایسنا، فصل پاییز و زمستان را زمان شیوع بیماری های ویروسی همچون سرماخوردگی و آنفلوآنزا دانست و اظهار نمود: این روال هر سال ادامه دارد، اما سال جاری با كروناویروس جدید مواجه هستیم كه به واسطه انتشار سریع و قابلیت سرایت فراوان خطرش جدی است.
وی از مردم خواست كرونا را دست كم نگیرند و اضافه كرد: افراد به محض مشاهده علایم خفیف سرماخوردگی همچون عطسه، تب و آبریزش به بیمارستان رجوع نكنند و در چند روز اول در خانه استراحت كنند و مایعات گرم فراوان بنوشند و تغذیه مناسب نظیر پروتئین و میوه جات داشته باشند و به جز اعضای خانواده با كسی ارتباط برقرار نكنند و از خانه خارج نشوند.
مسئول آموزش و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشكی گیلان ادامه دار شدن علایم و تشدید تب و سرفه را زنگ خطر دانست و خاطرنشان كرد: افراد در صورت تشدید و اضافه شدن علایم به نزدیكترین مركز بهداشتی و درمانی و یا مراكز خدمات جامع سلامت رجوع كنند.
رهبر سرفه خشك، تنگی نفس و تب بالا را سه علامت اصلی مبتلا شدن به كروناویروس دانست و عنوان كرد: بیماران قطعی پس از رفتن به مراكز بهداشتی و درمانی و یا مطب ها و كلینیك های خصوصی و دریافت درمان سرپایی، باید در خانه بمانند بهداشت فردی و عمومی را رعایت نمایند.
وی با اشاره به اینكه ویروس كرونای جدید جهش پیدا كرده و اطلاعات كاملی نداریم، اظهار داشت: این ویروس تابحال ۷۶ كشور جهان را درگیر كرده و رفتارش ناشناخته است و داروی قطعی ندارد بنابراین در چنین شرایطی جلوگیری از مبتلا شدن به كروناویروس و قطع زنجیره انتقال بهترین راهكار است تا جلوی انتشار آنرا بگیریم.
مسئول آموزش دانشگاه علوم پزشكی گیلان از مردم خواست در این روزها سفر نكنند و خاطرنشان كرد: سفر كردن به مثابه بردن شهر به شهر و خانه به خانه ویروس كروناست.
وی با اشاره به اینكه بیماران كرونایی مرخص شده از بیمارستان باید نكات بهداشت فردی را رعایت نمایند، افزود: بیماران بهبود یافته در صورت بازگشت تنگی نفس و سرفه شدید و تب بالا و كاهش سطح هوشیاری به بیمارستان رجوع كنند.
رهبر تصریح كرد: بیماران كرونایی مرخص شده باید در یك اتاق جداگانه دارای تهویه استراحت كنند و در فاصله یك متری با سایر اعضای خانواده باشند. همینطور باید ماسك بزنند تا ترشحات تنفسی زمان عطسه و سرفه پخش نشود.
مسئول آموزش دانشگاه علوم پزشكی گیلان با تاكید بر ضرورت شست و شوی مرتب و ۲۰ ثانیه ای دست ها با آب و صابون و گندزدایی روزانه سطوح با استفاده از محلول وایتكس، تصریح كرد: وایتكس گندزدای مناسبی برای از بین بردن ویروس كروناست. البته نباید محلول وایتكس را پس از اسپری پاك نماییم، بلكه باید چند دقیقه بماند تا گندزدایی كند.
وی از راه اندازی سامانه «salamat.gov.ir» جهت خوداظهاری بیماران مشكوك در وزارت بهداشت اطلاع داد و اظهار داشت: افراد كد ملی و شماره تلفن خویش را در این سامانه ثبت می كنند و به سوالات پاسخ می دهند. در صورت مشكوك بودن به كرونا مراقبان سلامت تماس می گیرند و شرایط ویزیت توسط پزشك را فراهم می كنند.
منبع:

1398/12/17
21:32:27
5.0 / 5
4056
تگهای خبر: خدمات , دریا , سفر , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg