شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیر عامل نیروگاه شهید سلیمی نكا خبر داد

ثبت ركورد تولید ۴۴۰ مگاواتی در نیروگاه شهید سلیمی نكا

ثبت ركورد تولید ۴۴۰ مگاواتی در نیروگاه شهید سلیمی نكا

شمال برگ: ایسنا/مازندران مدیر عامل نیروگاه شهید سلیمی نكا از محقق شدن ثبت ركورد ظرفیت تولید 440 مگاواتی به میزان ظرفیت اسمی در واحد یك بخار در این نیروگاه آگاهی داد.


محسن نعمتی در نشست خبری كه عصر روز شنبه ۱۹ بهمن ماه در نیروگاه شهید سلیمی نكا انجام شد با اشاره به درصد تحقق انرژی تولیدی ۱۰ ماهه اظهار نمود: این میزان انرژی تولیدی ۱۰ ماهه ۷۸.۴ درصد بوده است.
وی با اشاره به اینكه انرژی تولیدی ناخالص در ۱۰ ماهه سال جاری بیشتر از ۸ میلیارد كیلو وات ساعت بوده است، اشاره كرد: میزان انرژی تولیدی خالص را در این بازه ی زمانی بیشتر از ۷ میلیارد كیلو وات ساعت برآورد می شود.
مدیر عامل نیروگاه شهید سلیمی نكا با اشاره به اینكه تابستان امسال از آب دریا برای تولید انرژی استفاده می نماییم، اظهار داشت: ۶ میلیون لیتر در شبانه روز آب تولیدی آب شیرین كن خواهد بود و فاز اول آن در اردیبهشت به بهره برداری می رسد.
نعمتی اشاره كرد: بمنظور ارتقا میزان آمادگی و پایداری تولید واحدها در فصول مختلف جهت تامین برق مورد نیاز طی ۲ مرحله تعمیرات میان دوره در واحد های بخار گاز، سیكل تركیبی تعمیرات انجام می شود.
وی از انجام پروژه های بهسازی و بازسازی در واحد های بخار و سیكل تركیبی آگاهی داد و اضافه كرد: میزان تولید نیروگاه در پیك مصرف تابستان امسال نزدیك به ۲۶ مگاوات افزایش داشته است و آمادگی تولید واحدها به میزان ۴۲ مگاوات نسبت به تابستان گذشته با افزایش همراه بوده است.
مدیر عامل نیروگاه شهید سلیمی نكا به مزایای اجرای این پروژه ها اشاره نمود و اظهار داشت: صرفه جویی ۴ هزار میلیارد ریالی در هزینه تحصیل انرژی، جوان سازی و بهسازی تجهیزات، استفاده از توان متخصصان داخلی، جلوگیری از خروج ارز، افزایش و بهبود راندمان واحدها، پایداری واحدها، كاهش مصرف انرژی داخلی آب و سوخت و خاموشی به همراه افزایش رضایتمندی را در بر داشت.
نعمتی با تاكید بر لزوم كاهش استفاده از ذخایر آب های زیر زمینی اشاره كرد: در این راستا استفاده از آب دریاچه در چرخه مصرف نیروگاه در دستور كار قرار گرفت و برای اجرای پروژه آب شیرین كن با ظرفیت ۶ میلیون لیتر كه از سال قبل آغاز شد، تابحال ۴۰۰ میلیارد ریال برای اجرای پروژه تخصیص یافته است.
وی بیان كرد: در بخش سازه های پیش تصفیه و ساختمان Ro، برق، شیمیایی و مخارن آب تولیدی و پساب حدود ۸۵ درصد پیشرفت فیزیكی داشته و امیدواریم تا سال آینده فاز اول آن به بهره برداری برسد.
مدیر عامل نیروگاه شهید سلیمی نكا در زمینه لزوم تولید داخلی قطعات با وجود تحریم ها اضافه كرد: از سال ۹۰ تحریم ها آغاز و اداره ساخت داخل در نیروگاه تشكیل و تا كنون هزار و ۱۲۲ سری از قطعات به تعداد ۴۹ هزار و ۲۰۲ عدد به روش مهندسی معكوس بومی سازی شد و این میزان در سال ۹۵ به ۳۴ هزار و ۵۹۴ قطعه رسید.
۲ واحد گازی جدید كلاس E بومی سازی شد
نعمتی از كلنگ زنی آغاز عملیات اجرایی به جهت توسعه بلوك سیكل تركیبی با ظرفیت ۴۸۴ مگاوات در هفته دولت آگاهی داد و اظهار نمود: فاز اول این طرح دو واحد گازی جدید كلاس E ارتقا یافته و بومی شده است.
وی با اشاره به اینكه بومی سازی درشركت" مپنا" انجام شده است اظهار داشت: این بلوك سیكل تركیبی ظرفیت ۱۶۲مگاوات با اعتباری بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد ریال راه اندازی و در فاز دوم واحد بخار ۱۶۰مگاوات با اعتبار ۱۲ هزار میلیارد ریالی راه اندازی خواهد شدكه طی این پروسه ظرفیت اسمی نیروگاه به ۲ هزار و ۷۰۰ مگاوات خواهد رسید.
مدیر عامل نیروگاه شهید سلیمی نكا اظهار داشت: ۵ درصد برق كشور توسط نیروگاه نكا تامین می شودو حجم آب ورودی از دریا ۲۱۰ میلیون لیتر درساعت است و در هر شبانه روز ۲۰ تن نمك مصرف می شود.
نعمتی در مورد اخراج كارگران اظهار نمود: این نیروها توسط پیمانكاران جذب شده و بعد از اختتام قرارداد توسط پیمانكار اخراج می شود و این نیروها در استخدام نیروگاه نبوده اند كه ما آنها را اخراج نماییم.
وی با اشاره به جایگزین نمودن سوخت اظهار داشت: استفاده از دود حاصل از سوخت مازوت برای سایر مصارف می تواند از طرف وزارتخانه و یا بخش داخلی استانی در دستور كار قرار بگیرد كه نیازمند بررسی است، در این راستا همین طور گازوییل سوز نمودن واحدهای گازی با اعتباری بالغ بر ۶۲ میلیارد ریال به پایان رسیده و آماده بهره برداری است.
مدیر عامل نیروگاه شهید سلیمی نكا با اشاره به اینكه ساخت و نصب پره هاو متعلقات پمپ توربینی با اعتبار۲۳ میلیاردی انجام شد، اشاره كرد: اجرای این پروژه علاوه بر افزایش قابلیت اطمینان تولید، منجر به كاهش مصارف داخلی و افزایش برق تحویلی خواهد شد.
منبع:

1398/11/19
22:26:57
5.0 / 5
4239
تگهای خبر: تجهیزات , تولید , دریا , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg