شمالبرگ ShomalBarg.ir
رئیس سازمان امور عشایر خبر داد

انتشار آخرین سرشماری عشایر تا آخر سال

انتشار آخرین سرشماری عشایر تا آخر سال

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان رئیس سازمان امور عشایر از جدیدترین سرشماری جمعیت عشایری كشور به صورت ثبتی مبنا اطلاع داد و خاطرنشان كرد: آخرین آمار مربوط به جمعیت عشایر به تفكیك استان ها تا آخر امسال منتشر خواهد شد.


كرمعلی قندالی امروز در جلسه شورای عشایری استان گیلان كه در استانداری برگزار شد، عشایر ایران را مردمانی نجیب و كم توقع دانست و اظهار نمود: عشایر با عنایت به نقاط استقرار و شیوه زندگی و فرهنگ و معیشت مطالبه گر نیستند و باوجود همه كمبودها در تولید پایداری ورزیدند.
وی با اشاره به اثرگذاری شدید تحریم بر بخش های مختلف اقتصادی، اضافه كرد: تلاش عشایر در حوزه تولید بخصوص تامین مواد پروتئینی باعث كاهش اثرات تحریم شده است. در بحران اخیر قیمت گوشت قرمز با كمبود مواجه نبودیم كه نتیجه تلاش عشایر است.
رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به اینكه عشایر علاوه بر تولیدكننده بودن زندگی خودگردان دارند، خاطرنشان كرد: خدمت به عشایر در واقع خدمت به اقتدار، اقتصاد، فرهنگ و اصالت كشور است بنابراین باید نسبت به جبران نابرابری ها بخصوص در شاخصه های توسعه استانی اهتمام داشته باشیم.
قندالی به توجه برنامه ششم به عشایر اشاره نمود و اظهار داشت: اگر قوانین و طرح های پیش بینی شده در شورایعالی عشایر مورد توجه قرار گیرد خیلی از مشكلات برطرف خواهد شد.
وی با تاكید بر ضرورت اجرای طرح ویژه «ارتقای سطح سواد، دانش و مهارت» و طرح ویژه «فرهنگی و مذهبی»، عنوان كرد: طرح ارتقای سواد عشایر مصوبه سال ۹۵ بوده و در ابتدای سال ۹۶ ابلاغ گردیده است بنابراین دستگاه ها نسبت به وظایف خود عمل و برش سالانه طرح های مذكور را اجرایی كنند.
این مقام مسئول با اشاره به آیین نامه ۱۷ ماده ای ساماندهی عشایر، تصریح كرد: خوشبختانه بحث آموزش پررنگ دیده شده است.
رئیس سازمان امور عشایر از جدیدترین سرشماری جمعیت عشایری كشور به صورت ثبتی مبنا اطلاع داد و خاطرنشان كرد: آخرین آمار مربوط به جمعیت عشایر به تفكیك استان ها تا آخر امسال منتشر خواهد شد.
وی خواهان همكاری دستگاه ها در ساماندهی سكونتگاه های عشایری شد و اظهار داشت: زندگی در چادر خیلی سخت است و باید در صورت امكان شرایط زندگی راحت تر را برای عشایر فراهم نماییم. امروزه حاشیه نشینی كشور را فلج كرده و باید با فراهم كردن شرایط اولیه از مهاجرت جلوگیری نماییم.
قندالی با اشاره به اینكه عشایر نیازمند جاده دسترسی برای انتقال تولیدات دامی خود به پایین دست هستند، افزود: ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانكی با سود ۱۰ درصد برای اشتغالزایی عشایر در بخش تولید گوشت قرمز تخصیص می یابد.
وی با اشاره به حضور عشایر در ۱۵ هزار نقطه كشور، خاطرنشان كرد: عشایر آخرین نوار امنیتی كشور هستند و با حضورشان امنیت را برای ما به ارمغان می آورند.1398/10/12
10:48:47
5.0 / 5
4826
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg